נבטים

טיפול בטראומה

טראומה היא מונח רחב המתייחס למגוון אירועים ומצבי חיים המערבים איום על החים ו/או על השלמות הגופנית והנפשית. למרות הנטייה הרווחת לחשוב על טראומה כעל אירוע נקודתי- תאונת דרכים, פיגוע, תקיפה מינית- חלק ניכר מנפגעי הטראומה חוו טראומות מתמשכות שביניהן פגיעה מינית מתמשכת, התעללות פיסית/רגשית בתא המשפחתי וחרם או התעללות חברתית מתמשכים. בהתאם, ובפרט כאשר האירועים הטראומטיים מתרחשים בגילאי הילדות וההתבגרות, החוויות הטראומטיות משפיעות על תפיסת העולם, הדימוי העצמי ודפוסי היחסים. אלו, בתורם, נוטים להתבטא בסימפטומים (דיכאון, חרדה, הפרעות אכילה), קשיים בין אישיים (קושי במתן אמון, בחירת קשרים הרסניים) ותחושה מתמשכת של סבל וכאב נפשי. עוצמתם של אירועים טראומטיים מסוימים היא מטלטלת וקטסטרופלית עד כדי כך שנפש אינה מסוגלת לעבד אותם, ובמצבים אלו רישומם הנפשי של אותם אירועים בא לידי ביטוי דרך הגוף- דרך הפרעות אכילה, פגיעה עצמית, בעיות רפואיות ובעיות פסיכוסומטיות.

 

הטיפול הדינמי אשר אני מציעה הוא טיפול אשר מכוון לעיבוד האירועים הטראומטיים אותם הנפש לא יכלה לעכל בזמן אמת, ולשינוי של תפיסות עולם ותפיסות עצמיות מכאיבות ומגבילות אשר נטבעו עקב החוויות הטראומטיות. דרך העיבוד הרגשי המעמיק, המתאפשר במסגרת קשר טיפולי חזק, השפעתם הרסנית של האירועים הטראומטיים מצטמצמת: הנפש יכולה להפסיק לספר את סיפורה דרך הסימפטומים הגופניים, היכולת לבסס אמון וליצור קשרים בין אישיים מיטיבים מתחזקת והאדם חופשי יותר לעצב ולקדם את חייו בהתאם לשאיפותיו ורצונותיו.

 

חשוב לציין כי הטיפול באנשים אשר חוו טראומות מתמשכות נוטה להיות טיפול איטי ומורכב. זאת, הן בשל החומרים הנפשיים הקשים איתם המטופל מתמודד והן משום שאני מאמינה במתן כבוד לקצב הנפשי של כל מטופל, ולקצב בו הוא מסוגל להיפרד מהסימפטומים, דפוסי החשיבה ודפוסי הקשר אשר התפתחו כמנגנוני התמודדות עם החוויות הטראומטיות.